Καλώς ήλθατε στο νέο μας δικτυακό ιστότοπο.

Αγαπητοί γονείς και μαθητές,
σας καλωσορίζουμε στην ιστοσελίδα του 7ου Δημ. Σχολείου Καλαμάτας.
Από εδώ θα μπορείτε να ενημερώνεστε για τα νέα -ανακοινώσεις , κάθε δραστηριότητα του σχολείου μας, αλλά και για διάφορα εκπαιδευτικά θέματα όπως σεμινάρια, ημερίδες, εκπαιδευτικά προγράμματα ,αθλητικές εκδηλώσεις κ.ά.
Προσθέστε την ιστοσελίδα μας στα αγαπημένα σας!

Ο Διευθυντής και οι εκπαιδευτικοί του Σχολείου .

Το όραμά μας

Όραμά μας είναι η οργάνωση μιας σχολικής μονάδας στην οποία δάσκαλοι και μαθητές να εργάζονται με ζήλο, άνεση και δημιουργικότητα, μέσα σε ένα κλίμα συνεργασίας και δημοκρατικότητας.

Οι μαθητές να αξιοποιήσουν στο μέγιστο βαθμό τις ατομικές τους δυνατότητες, ώστε να μάθουν πώς να μαθαίνουν, πώς να εφαρμόζουν αυτά που έμαθαν, πώς να συνεργάζονται και συνυπάρχουν με τους άλλους ως ολοκληρωμένες προσωπικότητες.

Οραματιζόμαστε ένα σχολείο που να καλλιεργεί την ασφάλεια, την αποδοχή και την αναγνώριση και το κάθε παιδί θα γεύεται την επιτυχία και τη χαρά της μάθησης.